Kanal Tedavisi Aşamaları

0
66

Kanal Tedavisi Aşamaları

Endodonti branşı diş pulpası, diş köküne ait kanallar ve dişi saran dokular ile ilgili hastaların teşhisini yapan ve tedavisini gerçekleştiren bir diş hekimliği branşıdır. Bir diğer adı da kanal tedavisi olan endodonti, var olan dişlerin ağız içerisinde uzun süre kalmasını amaçlar. Eğer sizler de sıcağa ve soğuğa karşılık aşırı hassas tepkiler alıyor ve geceleri dişleriniz üzerinde ağrılar hissediyorsanız, İzmir kanal tedavisi ile tedavi olabilirsiniz.

Bu tedavi şekli basit bir aşamaya sahiptir. Tedavi sırasında kök kanalına ait olan canlı dokular uzaklaştırılır ve belirli solüsyonlar ile kanal içerisindeki boşluk temizlenir. Bu uzaklaştırılan canlı dokular sinir ve damarlardır. Açılan kanal boşluğu, biouyumlu maddeler yardımı ile başarılı bir şekilde tekrardan kapatılır.

Diş Pulpası Neden ve Nasıl İltihaplanır?

İnsanların hemen hemen hepsinde ağız boşluğunda biriken bakteriler vardır. Bu bakteriler ise yenilen yemekler ile beraber asitlerin var olmasına neden olur. Eğer ağız bakımınızı doğru bir şekilde yapmazsanız bu asitleri de uzaklaştıramaz ve diş minesi üzerinde çürüklerin görülerek zarar oluşmasına neden olabilirsiniz. Diş minesi üzerinde meydana gelen çürükler kısa süre içerisinde tedavi edilmezse eğer, mine tabakasının alt kısmındaki dentin tabakasına, buradan da pulpa kısmına doğru ilerler. Bu ilerleyişten kısa bir süre sonra da mikroorganizmaların pulpa içerisinde yer alan sinir ve damarlara zarar vermesi ve iltihap oluşumuna yol açması gerçekleşir.

Pulpa üzerinde iltihaplanmaların görülmesine neden olan bir başka durum da alınan darbeler sonrası görülen travmalardır. Bu travmalar, damar ve sinirlere ait bağın kopmasına sebebiyet verir ve dişe ait canlılık yitirilmiş olur.

Pulpalar üzerinde iltihaplanmaların görülmesine neden olan bir diğer durum ise diş etrafında uzun süreli hastalıkların görülmesidir. Bu sebepten dolayı da kişilerin diş bakımlarına önem vermesi ve düzenli olarak bakımlarını yapması gerekir. Aksi takdirde dişin üzerinde oluşacak olan bakteriler ve çürükler ile dişin kaybına kadar giden bir yola girilmiş olacaktır.

Diş Pulpasındaki İltihaplanmalar Nasıl Anlaşılır?

Diş üzerinde meydana gelen pulpa iltihaplanmaları, birçok neden üzerinden anlaşılabilmektedir. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Sıcak ve soğuk içecekler, gıdalar tüketildiği zaman diş üzerinde hassasiyetin oluşması.
  • Yemek yerken hissedilen ağrılar
  • Bir anda meydana gelen şiddetli ağrılar
  • Kullanılan ağrı kesicilere karşı cevap alınamaması

Bu ve bunun gibi durumlar, diş pulpaları üzerinde meydana gelen iltihaplanmalara bir işarettir.

Dişlerin üzerinde var olan renk değişimleri de bu iltihaplanmalara bir belirti olarak gösterilebilir. Bunun yanında, var olan çürüğün pulpaya kadar gelmiş olması fakat yapılan tedavinin başarısız olması da dişe vurulduğu anda ağrı hissedilmesine neden olur. Bu tarz durumlar sonrasında kök kanal tedavisi, daha önce yapılan tedavilerin yenilenmesi, renk üzerinde koyulaşma görülen dişlerin beyazlatılması ve tedavi görmüş dişlerin restorasyonu gibi birçok tedavi yöntemi kullanılabilir. Kanal tedavisi İzmir ile görüşerek çok daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kanal Tedavisi Aşamaları Nelerdir?

Kanal tedavisinin yapılışı, belirli aşamalar dahilinde ilerleyen bir süreçtir. Bu süreç içerisinde hastalar doğru bir şekilde muayene edilmeli ve tedavi bu şekilde planlanmalıdır. Aksi takdirde yanlış bir kanal tedavisinin uygulanması görülebilir.

Doğru bir kanal tedavisi için ilk olarak radyografi yapılması ve ağız içinin detaylı bir şekilde muayene edilmesi gerekir. Yapılan detaylı muayeneler ile ağız içerisindeki hasarlı ve tedavi edilmesi gereken diş tespit edilir. Eğer bu diş canlı bir durumdaysa, diş üzerine lokal anestezi uygulanır ve dişin etrafındaki dokularda duyarlılığın yok edilmesi amaçlanır. Eğer bu diş üzerinde daha önce bir tedavi uygulanmış ve resterasyonlar mevcutsa, bunların diş etrafından uzaklaştırılması gerekir. Sonrasında ise mine ve dentin tabakası üzerinde var olan çürükler temizlenir, pulpaya kolay bir ulaşım yolu için boşluk açılır.

Ne kadar uzun bir çalışma süresi olacağına dair tespitler elektronik aletlerin kullanılması ve radyografi makineleri ile yapılır. Döner bir çalışma prensibine sahip olan alet sistemleri yardımı ile kök kanallarının içerisindeki enfekte dentin tabakaları temizlenir ve mikroorganizmaların yok edilmesi sağlanır.

Eğer kanal tedavinizin başarılı olmasını istiyorsanız, üst tıkama aşamasını çok iyi bir şekilde gerçekleştirmelisiniz. Bazı durumlar içerisinde diş üzerinde aşırı madde kayıpları görülebilir. Bu süreç içerisinde dişe ait dayanıklılığı artırmak gerekir ve bu sebeple de post-kor tedavisi hastalara uygulanır.

Kanal Tedavisi Sonrasında Ağrı Olur mu?

Diş üzerindeki kanal tedavisinin tamamlanması ile beraber birkaç günlük bir ağrı hissedilebilir. Bu ağrı ise genel olarak dişin üzerine baskı uygulandığında ortaya çıkar. Tedaviye göre son derece normal olan bu ağrı, belli bir süre sonra kendiliğinden ortadan kalkmaktadır. Ancak bu süreç içerisinde dişinizi belirli hasarlardan korumayı ve sıcak, soğuk hassasiyetinden uzak kalmayı unutmayın. Aksi takdirde diş üzerinde tekrardan bir hasarın meydana gelmesine sebep olabilirsiniz.

Prosedürlere uyularak yapılmakta olan endodonti çalışmaları, yüksek bir yüzde ile başarı yakalamaktadır. %90’ın üzerinde yer alan bu başarı oranı, bazı durumlar dahilinde tekrar yapılmasını gerektirebilir. Bu gibi durumlarda ise tekrarlı başarı oranı %70 ila %80 civarındadır. Sizler de güvenilir bir adres üzerinde kanal tedavinizi yaptırarak diş kayıplarınızın önüne geçebilir ve yaşadığınız ağrılara son verebilirsiniz. Bunların hakkında bilgi almak ve deneyimli bir uzmana danışmak için Kanal tedavisi İzmir ile görüşmeyi unutmayın.

İzmir Kanal Tedavisi Fiyatları

İzmir kanal tedavisi fiyatları, kişilere ve rahatsızlıklarına göre değişkenlik gösteren tedavi rakamlarına sahiptir. Bu rakamlar, dişinizin nasıl bir müdahale gerektirdiğine ve hangi sorunları içerdiğine göre belirlenir. Ekonomik kanal tedavisi fiyatları ile oluşturulan bu rakamlar, İzmir içerisinde sizlere sunularak hem güvenilir hem de uygun fiyatlı bir tedavi almanız amaçlanır. Bunun yanında, çocuklar ve yetişkinler için de farklı fiyatlandırmalar görebilirsiniz. Tüm bu fiyatlandırmalar hakkında bilgi almak istiyorsanız kanal tedavisi İzmir ile görüşmeli ve alacağınız randevu ile muayene olmalısınız. Yaşınıza ve durumuna göre şekillenebilen bu fiyat ücretleri, sizin bütçenizi aşmadan karşılayabileceğiniz tutarlardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here