Kompozit Dolgu Nedir?

0
81

Ağız içerisinde diş kaybının yaşanmaması insanların hem estetik hem de sağlık açısından dikkat ettiği bir konudur. Ancak diş kaybına neden olabilecek durumlarla karşı karşıya kalanların da yine bu durumun önüne geçebilmesi adına diş dolgusu tedavilerinden yararlanması gerekir. Ağız ve diş sağlığı için önemli tedavilerin başında gelen diş dolgusu çürümüş, çatlamış veya kırılmış olan dişlerin çeşitli materyaller kullanılarak restore edilmesi işlemidir. Madde kaybı yaşayan dişlerin eski fonksiyonlarını kazanması için uygulanan bir tedavi yöntemidir. Diş dolgusu tedavisinde farklı tür dolgular mevcuttur. Bunlar arasında yer alan ve sıklıkla tercih edilen kompozit dolgu, kuvars veya cam parçacıkları ile akrilik reçine karışımıyla elde edilen bir maddedir. Dayanıklı malzemelerden üretilen kompozit dolgular diş renginde oldukları için estetik olarak da hoş ve güzel bir görüntü oluşturmaktadır.

Kompozit Dolgu Zararları

Kompozit dolgunun bilinen bir zararı bulunmamakla birlikte tüm diş dolgularında olduğu gibi kompozit diş dolgusunun da bazı yan etkileri mevcuttur. Dolgu işleminin ardından hastalar çeşitli durumlarla karşı karşıya kalabilir. Kompozit dolgu işleminden sonra diş hassasiyeti yaşanması mümkündür. Tedavinin ardından dişlerin havaya, basınca, sıcaklığı ve tatlı gıdalara duyarlı hale gelir ancak bu hassasiyet birkaç hafta ile sınırlı olacaktır. Hastaların bu süreçte yeme ve içmelerine dikkat etmesinde yarar vardır.

Kompozit dolgunun bazı hastalardaki yan etkileri ise alerji yapmasıdır. Çok nadir yaşanan bir durum olsa da dolgu alerjisi olan kişilerde deri döküntüsüne ve kaşıntılara sebep olabilir. Bu tür durumlar yaşayan kişilerin hekimlerine görünmelerinde yarar vardır. Dolguda oluşabilecek zayıflık durumuna karşı kişilerin istemsiz de olsa diş üzerinde yapacağı güçlü baskılar dolguların kırılmasına ve düşmesine sebep olabilir.

Kompozit Dolgu Ne Kadar Dayanır

Kompozit dolgu, koruyucu diş hekimliği yöntemleri arsında sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir. Bonding diş yöntemi olarak da tarif edilen bu yöntem estetik diş hekimliğinde sıklıkla tercih edilmektedir. Hastaların en merak ettiği konularda biri de kompozit dolgunun ne kadar süre dayanıklı olacağıdır. Kompozit dolgunun dayanıklılık süresini etkileyen en önemli etkenler seçilen malzemenin dayanıklılığı, kalitesi, uygulama hassasiyeti, hastaların ağız ve diş hijyeni ve yine hastaların beslenme alışkanlıklarıdır. Genelde 10 ile 15 yıl arasında, bazen daha fazla, ağızda kalabilen kompozit dolguların dayanıklılık süresini artırmak hastanın elindedir.

Kompozit Dolgu Ön Diş

Kompozit dolgu yöntemi çoğunlukla ön dişler üzerinde başarılı sonuçlar vermektedir. Ön dişlere uygulanacağı gibi arka dişler üzerinde de rahatlıkla uygulanan kompozit dolgular estetik uygulamalarda çoğunlukla aynı renklere sahip dişlerin kazanılması için ön dişlerde daha çok tercih edilmektedir. Estetik diş dolgusu hakkında daha fazla bilgi almak için estetik diş dolgusu hakkındaki yazımıza göz atabilirsiniz.

Kompozit Dolgu Fiyat

Kompozit dolgu yaptırmak isteyenlerin merak ettiği konularda biri de kompozit dolgu fiyat konusudur. Kompozit dolguların fiyatları farklı kriterler eşliğinde farklılıklar gösterebilir. Buna göre tercih edilecek diş kliniği, diş hekimi, hastanın dişlerindeki durumu ve uygulanacak işleme göre kompozit dolgu fiyat tarifesi değişebilir. Bayraklı diş klinikleri, İzmir diş kliniği hizmeti veren tüm klinikler bu tür işlemlerde aynı bantlarda olsa bile farklı fiyat tarifelerine sahip olabilir.

Diş eksikliği, diş kırılmaları gibi sorunlarla karşı karşıya kalmış hastaların estetik açısından daha güzel görünümler kazanması için diş dolgusu yöntemlerinden biri olan kompozit dolgu tedavisini deneyimleyebilir. Dişlerindeki kırık, çatlama veya eksiklik gibi sorunları gidermek isteyen hastaların İzmir diş kliniği başta olmak üzere farklı klinikler için de araştırma yapmaları gerekebilir. İzmir Bayraklı diş kliniği ile sizler de diş sağlığınızı riske atmadan daha sağlıklı şekilde gülüşler elde edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here