Pedodonti Nedir?

0
84

Pedodonti, 13 yaş altı çocukların ağız sağlığı ile ilgilenen branştır. Latince kökenli bir kelime olup “çocuk dişleri” anlamına gelmektedir. Pedodonti’nin Türkçe açıklaması Çocuk Diş Hekimliğidir.  0-12 yaş arasındaki çocukların süt dişlerinin daha sağlıklı olması için uğraşan alana denir.

Bebeklerde süt dişleri genelde doğumdan sonraki 6. ayda çıkmaya başlar ve 20 adet süt dişi 2,5 yaşına kadar oluşur. Süt dişleri, daimi dişlerin yanı sıra yapısal ve anatomik farklar göstermektedir. Bu farklılıklar dişleri çürüğe karşı dayanıklı kılmaktadır.

Süt dişlerinin en dikkat çeken farkları çocuğun beslenmesi olsa da bunun yanı sıra konuşma, estetik ve arkasından gelecek olan daimi dişler için tutunma görevleri vardır. Çürük olan süt dişleri çocukta beslenme sırasında ağrıya neden olur, bundan dolayı çocuğun gelişimi engellenir. Aynı zamanda süt dişlerde eğrilik ve kayıp diğer daimi dişlerin de kaybına neden olmaktadır. Bu durum ilerde dişlerin eğri gelmesine neden olabilmektedir.

6 yaşından 12 yaşına kadar bu dönemde ağızda hem daimi hem de süt dişleri bulunmaktadır. Diş çıkma dönemi yani bu zaman aralığında çürük diş varsa daimi dişlerde de çürük riski yükselir. Bunun yanı sıra beslenme düzeyinde de sorunlar oluşmaya başlayacaktır. Pedodontist, bebeklik döneminden çocukluğa kadar çocukların ağız sağlığını inceler ve gerekli tedaviyi uygular. Uyguladığı tedavi sonucu çocuğun dişilerin sorunlar varsa bunları giderir.

Pedodontist Kimdir?

Pedodontist diğer ismi ile Çocuk Diş Hekimi 5 yıllık bir eğitimin ardından dişlerin gelişim ve bundan kaynaklı olan problemlerin çözümünün dışında çocuk büyüme-gelişimi ve çocuğa yaklaşım alanında çalışmış kişilerdir.

Çocuk tedavisi her zaman özel ilgi gerektirir. Çünkü çocuğun bu tedavi sürecinde psikolojisinin sağlam olması tedavi sonucunun da olumlu seyretmesini sağlayacaktır. İşte pedodontistler de çocuklarda diş hekimi korkusunun oluşmasının önüne geçmektedir. Çocukların psikolojisini iyi bilip onları korkutmadan onları alıştırarak diş sağlığı açısından bilgilendirip hayatları boyunca diş sağlığı bakımından sağlıklı olmalarını sağlamaktadır. Pedodontist aynı zamanda çocukların bu dönemde tedavilerinde uzman bir doktordan destek alınması ile beraber hayatları bakımından bu alanda kendilerini geliştirmesi sağlanmaktadır.

Çocukların diş sağlığının en iyi düzeyde seyretmesi ve hayatları boyunca dişleri ve ağız yapısı nedeniyle sorun yaşamaması adına Pendodonti seçimini de iyi yapmak gerekir. Bu alanda dikkat çeken İzmir Pedodonti kliniği hem diş hem de çene yapısı sağlığında en iyi tedavi yöntemleri sunmaktadır.

Özellikle çocuklarda çürük sıklığı 2 ile 7 yaş arasında çokça artmaktadır. Bu dönemde dışardan alınan besin kaynakları dişin ana yapısı ile uyum sağlamadığı için bu tarz sorunlar oluşabilmektedir. Bundan dolayı çocuğun hem bugün hem de gelecek de ağız ve diş yapısından sorunlar oluşmaması için bunun önüne geçmek için çabalamaktadır.

Pedodontistler, çocuğun diş ve çene gelişimine göre doğru zamanda koruyucu uygulamaları yapıp aynı zamanda çocukların bu alanda çocukların psikolojik gelişimine de yardımcı olmaktadır.

 

Pedodonti Uzmanları Ne İş Yapar?

Pedodonti, çocukların çene ve ağız sağlığı gelişiminde önemli etkilere sahip bir tıp alanıdır. Özellikle yeni doğan bebeklerin 12 yaşına kadar ağız sağlığında olan gelişmeleri takip eder ve bu alanda en etkili tedaviyi uygular.

 

  • Çocukların ağız ve diş sağlığını takip eder, herhangi bir olumsuz durumda gerekli tetkik ve tedaviyi uygular.
  • Kalıcı dişlerde eksiklik ya da hasar varsa bu gibi durumlarda müdahale eder.
  • Çocukları ağız ve diş sağlığı hakkında bilgilendirir, bu alanda onlara eğitici faaliyetler sunar.

İzmir bölgesinde Pedodonti uzmanı arıyorsanız Pedodonti İzmir kliniğimize uğrayıp tedavi yöntemleri hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here