Diş Teli Varken Ne Yenmez?

0
190

Çeşitli sebeplerle dişlerde şekil bozuklukları bulunabilir. Bunların tedavi edilmesi için ortodonti kapsamında İzmir diş teli tedavisi uygulanır. Yapılan bu tedavinin başarılı sonuçlanması ve uzun ömürlü olması için hem braketlerin hem de dişlerin bakımına özen gösterilmesi gerekir. Bu doğrultuda tel tedavisi alan kişiler için diş teli varken ne yenmez sorusunun cevabı oldukça önemlidir. Bu sayede uygulanan ortodontik tedaviden en yüksek verim alınabilir.

Öncelikle diş tellerinin bakım ve temizliğinden söz etmek gerekir. Arayüz fırçası veya diş teli fırçası olarak adlandırılan temizlik ürünleri bulunur. Bunlar yardımıyla diş tellerinin temizliği sağlanabilir. Ancak yapılan bu temizliğin, çıplak dişlerin fırçalanması kadar başarılı olamayacağının bilinmesi gerekir. Bu sebeple diş teli takılı olan kişilerin bazı gıdalardan kaçınması önerilir.

Bu, tedavinin başarısını etkileyebildiği kadar estetik olarak da istenmeyen bir görünüme neden olur. Uzak durulması gereken gıda türleri arasında:

  • Dişe veya diş teline yapışacak olan gıdalar
  • Diş teline boyası çıkabilecek ürünler
  • Diş veya diş telinde kırık/çatlaklara neden olabilecek sertlikte gıdalar

sayılabilir. Biraz daha açmak gerekirse şu bilgiler aktarılabilir. Köri sosu, siyah üzüm vb. gıdalar içerdikleri yoğun boya nedeniyle diş tellerinin rengini önemli ölçüde değiştirebilirler. Bunların sebep olduğu renk değişiklikleri diş teli fırçaları ile temizlenemeyecek boyutta olabilir. Dolayısıyla tellerin doğal metal renginin korunması için boyalı ürünlerden kaçınılması gerekir.

Bununla birlikte bazı ürünlerin diş veya tellere yapışması söz konusu olabilir. Normal dişlere yapıştığında fırça ve ağız bakım ürünleriyle temizlenebilen bu tarz gıdaları metal braketlerden ayırmak çok kolay olmayabilir. Tahin, karamel veya bayram şekerleri gibi ürünler diş ve diş telleri aralarına yapışır. Buradan temizlenemeyen bu gıdalar ise yapıştığı yerde zamanla bakterilerin üremesine neden olur. Bunun sonucunda hem diş hem de diş tellere önemli ölçüde zarar görebilir. Bu da elbette diş teli tedavisi başarılı sonuçları için engel teşkil eder.

Son olarak diş tellerinin ve yapışkan apareylerin fiziksel olarak da korunması gerekir. Hastanın ödediği diş teli fiyatı da göz önüne alındığında, bunun önemi daha da artar. Fındık, ceviz, Antep fıstığı gibi kabuklu yemişler diş tellerinde kırılma veya çatlamalara yol açabilir. Aynı zamanda diş tellerinin arasına da girebilecek olan bu tarz gıdalar yine asit ve bakteri oluşumuna neden olur. Bunun sonucunda ise ağız içinde çürükler meydana gelir. Bu da elbette ki uygulanan diş teli tedavisi üzerinde olumsuz etkilere neden olur.

Diş Teli Varken Diş Fırçalama

Diş tellerinin korunması yalnızca bazı gıdalardan uzak durarak sağlanamaz. Bununla birlikte diş teli varken diş fırçalama konusu da oldukça önemlidir. Tedavi hakkında profesyonel bilgisi olmayan bazı kişiler tel takılıyken dişlerin fırçalanamayacağı konusunda inanışlara sahip olabilir. Ancak hekimler tarafından doğru ekipman ve tekniklerle bunun yapılabileceğini belirtmektedir. Hatta diş tellerinin fırçalanması ve temizliğinin tedaviye olumlu katkı sağladığı belirtilir.

Bunun için öncelikle gerekli ve doğru ekipmanları sıralamak gerekir. Diş teli varken diş fırçalama için:

  • Arayüz fırçası
  • Diş ipi
  • Florürlü ürünler (diş macunu veya ağız bakım suyu)
  • Küçük ve yumuşak başlı manuel diş fırçaları

gereklidir. Bu sayede diş teli tedavisi alan kişiler için ağız ve diş tellerinin temizliği mümkün ve sağlıklı hale gelir.

Normal diş fırçalarından biraz farklı olan arayüz fırçaları, diş telleri için özel olarak üretilmiştir. Kullanımı ise normal diş fırçasından sonra olmalıdır. Önce normal fırçayla dişlerin fırçalanması ardından arayüz fırçası yardımıyla tellerin temizlenmesi önemlidir.

Kullanılacak olan diş macunlarının ise florürlü olması tavsiye edilir. Diş tellerinin baskısı nedeniyle dişlerin güç kaybederek zayıflaması beklenen bir durumdur. Bu sebeple kullanılan florürlü diş macunları veya ağız bakım suları dişlerdeki güç kaybını önleyebilir veya zayıf dişleri güçlendirebilir.

Diş teli tedavisi için kullanılacak bir diğer önemli ürün ise diş ipi olmalıdır. Uzmanlara göre günlük 1 kez, en az 2 günde 1 olmak üzere diş ipiyle temizlik yapılması tavsiye edilir. Ayrıca diş fırçası tercihi de oldukça önemlidir. Her ne kadar manuel fırçalar önerilse de otomatik fırçalarında yavaş ayarda kullanılması mümkün olmaktadır. Ayrıca küçük ve yumuşak başlı olması da oldukça önemlidir. Böylelikle diş tellerine zarar verilmeden diş teli ve diş aralarının temizliği sağlanabilir.

Şekil bozukluklarının düzeltilmesi için kullanılan diş teli tedavisi fiyatları ve uygulama süresi göz önüne alındığında tedavinin hasta tarafından desteklenmesi büyük öneme sahiptir. Diş tellerinin doğru temizlenmesi ve ağız sağlığına dikkat edilmesi tedaviden alınacak verimi en üst seviye çıkarır. Aynı şekilde önemseyen ağız bakımı ile diş telinin temizliği ise diş teli tedavisi için olumsuz sonuçlara yol açabilecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here