Diş Plağı Nasıl Kullanılır?

0
90

Telsiz ortodonti veya invisalign adı verilen şeffaf plak tedavisi, dişlerdeki şekil bozukluklarının tedavisi için kullanılır. Diş teli uygulamasına daha modern bir alternatif olduğunu belirtmekte yarar vardır. Dışarıdan görülemiyor olması nedeniyle her geçen gün daha sık tercih edildiği söylenebilir. İlk kez kullanacak kişiler ise bu plakların nasıl kullanıldığı konusunda pek bilgi sahibi değildir.

Şeffaf diş plağı kullanımı için gerekli bilgilerin diş hekimi tarafından aktarıldığını belirterek başlamak gerekir. Yine de akıllara takılan sorular olabilir. Bu sorulara yanıt vererek soru işaretlerini azaltmaya gayret edelim.

Öncelikle şeffaf diş plaklarının, hastanın ağzına özel olarak üretildiği belirtilebilir. Diş hekimi tarafından alınan ölçüler dijital ortama aktarılır. Bunun neticesinde hareketli şeffaf plaklar üretilir. Bunların dişlere takılabilmesi için öncelikle ataşman adı verilen malzemeler diş üzerine uygulanır. Ataşmanlar, tedavi süresi boyunca dişlerde kalmalıdır.

Alınan İzmir şeffaf plak tedavisi süresinde plakların ağızdan çıkarılması mümkündür. Hekimler tarafından bu plakların gün içerisinde en az 20 saat takılı kalması önerilir. İdeal olarak ise 22-23 saat tutulması tavsiye edilir. Takıp çıkarması kolay olan bu plaklar yalnızca yemek yerken çıkarılmalıdır.

Ayrıca plakların kullanılmadığı süre boyunca kendi özel kutusunda saklanması gerekir. Doğrudan dişlere uygulanması nedeniyle bakteri bulaşmaması oldukça önemlidir. Bununla birlikte şeffaf diş plağı takılma ve çıkarılma amacıyla dokunulacağı zaman mutlaka ellerin yıkanması gerekir.

Dişlerin ölçüsü alındıktan sonra sipariş edilen diş plakları tek bir çift olarak temin edilmez. 15 günde bir değiştirilmesi gereken şeffaf plakların tamamı tek seferde getirilerek hastaya teslim edilir. Böylece tedavi süresi boyunca yeniden şeffaf plak alımına ihtiyaç duyulmaz.

Diş plakları termoplastik bir maddeden imal edilirler. Bu nedenle de ısıya karşı duyarlı oldukları belirtilmelidir. Buna bağlı olarak diş plaklarının takılı olduğu süre boyunca kaynar veya çok sıcak içeceklerin tüketilmesi plaklara zarar vererek tedavisi olumsuz etkileyebilir.

Şeffaf plakların nasıl kullanılacağı ipuçlarını maddeler halinde belirtmek de yararlı olabilir.

 • Şeffaf plak günlük 22 ila 23 saat takılı kalmalıdır.
 • Plaklara dokunmadan önce mutlaka eller yıkanmalı
 • Plaklar ağızda durmadığı süre boyunca özel kutusunda saklanmalı
 • Yeme-içme haricinde çıkarılmaması gerekir
 • Plaklar 15 günde bir değiştirilmelidir.
 • Çok sıcak gıdalar tüketilmemelidir

Diş Plağı Nasıl Temizlenir?

Dişlere uygulanan bir tedavi olması nedeniyle plakların kullanımı kadar temizliği de oldukça önemlidir. Ataşmanlar yardımıyla dişlere takılan diş plağı temizleme için birkaç noktaya ayrıca dikkat edilmesi gerekir.

Öncelikli olarak plaklara dokunmadan önce mutlaka ellerin sabunlu suyla yıkanması gerekir. Aksi takdirde ellerde bulunan bakterilerin plaklara geçmesi söz konusu olabilir. Plakların temizliğinde de macun kullanımı önerilmediğinden bu bakterilerin temizliği oldukça zorlaşır. Bu sebeple İzmir şeffaf plak tedavisi boyunca her temas öncesinde ellerin yıkanması önemlidir.

Tıpkı dişlerin kendisi gibi plakların da düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Her ne kadar 15 günde bir değiştirilse de ağızda durduğu boyunca şeffaf diş plağı temiz olmak zorundadır. Bunun için macun veya fırça kullanımı tavsiye edilmez. Plakların yalnızca suyla durulanması yeterlidir. Zaten yemek yerken çıkarıldığı için plakların kolay kirlenmesi beklenmez.

Diş plağı temizliği ile ilgili dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde listeleştirilebilir:

 • 15 günde bir plakların yenisiyle değiştirilmesi
 • Plakların günde en az 2 kez suyla yıkanması
 • Diş macunu ve diş fırçası kullanılmaması
 • Yemek yerken plakların çıkarılması
 • Plakları takıp çıkarırken mutlaka ellerin yıkanması
 • Plakların kutusunda saklanarak kirlenmesinin önlenmesi

Ağız içi şeffaf plak kullananların merak ettiği konular arasında kafein ve tütün ürünlerinin tüketimi de bulunmaktadır. Kahve ve sigara gibi ürünler tüketilmesi invisalign tedavisi için bir sakınca oluşturmaz. Yalnızca plakların renginde bozulma olması mümkündür. Plakların 15 günde bir değiştirildiği göz önüne alındığında, İzmir şeffaf plak tedavisi süresince sigara kullanımının bir zararı olmadığı söylenebilir. Ancak genel olarak ağız ve diş sağlığının korunması adına sigara, kahve ve alkol gibi ürünlerin kullanılmaması önerilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here