Diş Teli Varken Hangi İşlemler Yapılamaz?

0
247

Dişlerdeki şekil bozukluklarını tedavi etmek isterken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Tedavinin daha kısa sürede bitmesi ve başarılı sonuçlanması için diş teli varken hangi işlemler yapılamaz sorusu oldukça önemlidir. Burada öncelikle bireysel kararlar alınmaması ve tereddüt durumlarında tedaviyi uygulayan doktora danışılması gerekir.

Diş tellerinin temizliği ve bakımı da ayrıca önemli bir konudur. Ancak İzmir diş teli tedavisi sırasında yapılması gerekenler yapılmaması gerekenler de büyük öneme sahiptir. Bunlar arasında:

  • Dişe yapışabilecek gıdalardan kaçınılması
  • Diş tellerinin arasına girebilecek gıdaların tüketilmemesi
  • Diş tellerine zarar verebilecek sertlikte gıdalardan uzak durulması

Bunlara ek olarak diş teli varken dolgu vb. tedavilerin yapılamayacağına ilişkin bilgiler vardır. Ancak bunların tam olarak gerçeği yansıtmadığı belirtilmelidir. Öncelikle diş teli takılıyken dolgu gibi tedavilere ihtiyaç olmadığını vurgulamak gerekir. Diş telleri takılmadan önce ağız içindeki çürük dişlerin zaten tedavi edilmesi gerekir.

Bu kapsamda gerçekleştirilen dolgu ve kanal tedavileri sonrasında tel uygulamasına geçilir. Diş teli tedavisi süresi de yaklaşık olarak 1 ila 2 yıl sürdüğünden bu süre zarfında yeniden çürük olması beklenen bir durum değildir. Yine de olası çürükler veya başka türlü diş veya diş eti sorunları karşısında tedavi uygulanması için medikal bir engel yoktur.

Diş hekimleri tarafından öncelikle tedavi için karar verilmesi gerekir. Çoğu kez, söz konusu sorunların tedavisi aciliyet gerektirmez. Bu sebeple de tedavilerin diş teli tedavisinin bitimine ayarlanması mümkündür. Yine de acil tedavi gerektiren durumlarda hekim tarafından karar verilerek süreç başlatılabilir.

Bunun için doktor tarafından diş tellerinin çıkarılması sağlanır. Çıplak dişe ulaşıldıktan sonra uygun ekipmanlar yardımıyla gerekli tedaviler uygulanabilir. İleri boyutta ve diş cerrahisini gerektiren durumlarda ise erteleme söz konusu olacaktır. Ancak gereken tedavinin acil olması ve diş teli tedavisine göre daha önemli olması durumunda diş teli tedavisi geçici olarak durdurulabilir.

Anlaşılacağı üzere bunların tümü için hekim kontrolü ve muayenesi gerekir. Ağız içindeki sorunun veya hastalığın boyutu, aciliyeti gibi faktörler değerlendirilir. Bunun sonucunda tedavinin yapılması, ertelenmesi veya diş telinin geçici olarak ertelenmesi söz konusu olabilmektedir. Sonuç itibariyle diş teli varken hangi işlemler yapılamaz sorusuna şu başlıklarla yanıt verilebilir:

  • İmplant uygulamaları
  • Cerrahi müdahaleler
  • Kaplama işlemleri
  • Diş beyazlatma

Diş Teli Varken Diş Taşı Temizliği Yapılır Mı?

Diş telini ilk kez kullanacak kişilerin aklında diş temizliğine ilişkin bir takım sorular bulunması normaldir. Diş telleri nasıl temizlenir veya diş teli varken diş taşı temizliği yapılır mı gibi konular ise başta gelmektedir. Burada net şekilde belirtmek gerekir ki; hekim tarafından uygun görülmesi halinde diş telleri takılıyken diş taşı temizliği yapılmasında bir mani yoktur.

Bunun için anlaşılacağı üzere öncelikle doktor muayenesi gereklidir. Eğer evde yapılan bakım ve temizlik yeterli gelmiyorsa hekim desteğine başvurulabilir. Ancak şunu da vurgulamak gerekir ki; diş teli tedavisi başladıktan itibaren doktor tavsiyelerine uyulması halinde diş taşı oluşumu beklenmeyen bir durumdur.

Yine de farklı sebeplerle ağız içerisinde diş taşları türemeye başlamışsa, doktorun muayenesi ve uygun bulması halinde profesyonel bir şekilde bu taşların temizlenmesi mümkündür.

Tedaviye henüz başlamamış veya uzun bir aradan sonra tekrar başlayacak kişiler ayrıca diş teli fiyatı konusunda da merak sahibidirler. Burada belirleyici olan çok sayıda faktör olduğu vurgulanmalıdır. Özellikle de tellerin takılmasından önce yapılması gereken işlemler, tedavi maliyeti üzerinde büyük etkiye sahiptir.

Bu sebeplerle diş teli tedavisi fiyatları hakkında kesin bilgiler paylaşmamak gerekir. En sağlıklı ve doğru bilgiyi alabilmek adına muayene olunması doğru olacaktır. Diş doktoru gerekli kontrolleri yaptıktan sonra tedavi süreci ve fiyatlar hakkında bilgilendirme yapacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here