Diş Teli Varken Çay İçilir Mi?

0
68

Diş Teli Varken Çay İçilir Mi?

Diş teli tedavisi, günümüzde sıklıkla başvurulan bir tedavi çeşididir. Bu tedavi ile kişilerin diş ve çene yapısında birden çok değişiklik yapabilmek mümkündür. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Diş ve çene eklemleri üzerinde meydana gelen düzensizliklerin giderilmesi
 • Diş çapraşıklıklarının giderilmesi
 • Diş arasında yer alan boşlukların düzeltilmesi
 • Daha etkili bir gülüş tasarımının oluşturulması
 • Farklı diş tedavilerinin uygulanması

Bu ve bunun gibi birçok durum için diş teli dental tedavisi kullanılmaktadır. Bu tedavi şekli, diş üzerine konulan braket isimli kulplara geçirilmiş olan metal bazlı diş telleri ile gerçekleştirilir. Bu teller sürekli olarak belirli oranlarda güç uygular ve dişlerin olması gereken pozisyona sokulması sağlanır. Diş teli uygulamalarında kullanım süre zarfı genel olarak uzundur ve bu uygulamadaki dişlere kullanılan güç belirli periyotlar dahilinde değiştirilir.

Diş tellerinin kullanımı sırasında dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bunlardan en önemlisi de yeme ve içme hususudur. Ülkemizde çay tüketiminin çok yoğun olarak  gerçekleşmesi, diş teli takan kişiler tarafından çay içilip içilmeyeceğinin sorusunun da sıklıkla sorulmasına neden olur. Çay, insan vücudu üzerinde birden çok fayda sağlasa da diş teli takıldığı zaman dezavantajlı bir durumda olabilir. Fakat unutulmamalıdır ki bu dezavantaj durumu genel olarak aşırı çay tüketimi sonrasında ortaya çıkar. Yani normal seviyede çay tüketiyor olmanız, sizler için aşırı büyük sorunlara sebep olmaz.

Bu soruya net bir cevap vermek gerekirse eğer, diş teline sahipken çay içebileceğinizi söyleyebiliriz. Ancak bu tüketiminizden hemen sonra beklemeden dişlerinizi fırçalamalı ve çay kaynaklı sararmaların önüne geçmelisiniz. Bu hususa dikkat ediyor olmanız ile beraber çay içmenin sizler için herhangi bir zararı olmayacaktır. Fakat bu duruma istisna olarak gösterilen kişiler için de durum aynı değildir.

Eğer bir diş hassasiyetine sahipseniz, bu çayın sıcaklık değeri yüksek olduğu için dişleriniz üzerinde zararlar meydana gelebilir. Direkt olarak diş teli ile alakalı bir sorun olmasa da dişlerinizde meydana gelen bu durum tüm diş ve çene yapınızı etkileyebilir. Bu sebepten dolayı da çay tüketimlerini minimum seviyede tutmak sizler için çok daha doğru olacaktır. Bu tüketim miktarı ile beyaz ve düzgün dişlere sahip olma süreniz de kısalmaktadır. Konu hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız, İzmir diş teli tedavisi ile iletişime geçebilirsiniz.

Diş Teli Tedavisi Ne İşe Yarar?

Diş üzerinde meydana gelen çapraşıklıklar ve çeşitli bozukluklar, genel olarak çene yapısı üzerinde oluşan anatomik bozukluklar ve daralmalardan kaynaklanmaktadır. Eğer kişinin çene yapısı dar ise, bu çene yapısı içerisine sığmayan dişler çapraşık olarak ortaya çıkar. Bunun yanında, çeşitli kemik ve diş hastalıkları da uyku apsesine, burun problemlerine ve geniz eti sorunlarına yol açar ve dişlerin çapraşık olarak gelişim göstermesine neden olur. Uygulanmakta olan diş teli tedavileri, bu sorunların giderilmesini ve dişlerin olması gerektiği gibi uygun bir gelişim ile var olmasını sağlar. Kozmetik açıdan bir gülüşe sahip olmak isteyen bireyler de sıklıkla bu tedavi çeşidini uygulamaktadır.

Diş Teli Tedavisine Ne Zaman Başlanmalıdır?

Diş tellerinin ne zaman uygulanacağı insanlar tarafından sorulur. Belirli bir yaş aralığına sahip olmayan bu tedavi çeşidi, genel olarak çocukların büyüme çağındayken yani 12-13 yaşları arasında uygulanır. Bununla beraber, braket ile yapılan diş tedavilerinin yetişkinlere de uygulandığı bilinmektedir. Fakat diş yapılarının daha çok gelişmiş olması sebebi ile yetişkinlerdeki bu tedaviler daha agresif bir biçimde gerçekleşir ve dişlerin yeni haline gelmesi daha uzun bir süreye yayılır.

Diş Teli Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Diş teli tedavisinin süresi, belirli şartlara ve durumlara göre değişiklik gösterebilmektedir. Kimisinde kısa süren bu tedavi şekli kimisinde de daha uzun süreler içerisine yayılır. Bu süre zarfına etki eden unsurları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kişilere ait çene ve diş yapısına
 • Kişiye ait olan genel sağlık durumuna
 • Diş ya da çene yapısı üzerindeki bozuklukların durumuna
 • Kişinin tedaviye vereceği yanıta
 • Hastanın uyumlu hareket etmesine
 • Tedavi için uygulanan çeşide

Bu kapsamda değerlendirilen diş teli tedavileri, genel olarak 1 sene ile 3 sene arasında şekillenmektedir. Fakat bu süreç bazı hastaların durumuna bağlı olarak çok daha uzun bir zaman dilimine yayılabilir. Bununla beraber, diş telleri çıkarılmış olsa dahi retainer adı verilen bir destek aparatının da 6 ay boyunca kullanıldığı bilinir. Diş hekiminiz bu tedavi süreci boyunca sizleri kontrol eder ve gerekli müdahalelerin tamamını size uygular. Bu sayede zaman dilimlerinde de bir kısalma sağlanmış olur.

Diş Teli Kullanılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Diş teli kullanımları, ağız bakımına karşı çok dikkat isteyen bir tedavi çeşididir. Gün içerisinde yediğiniz yemekler ağzınızda birikebilir ve tel etrafında olumsuz durum yaratabilir. Bu sebeple de her gün düzenli olarak dişlerinize bakım yapmalı ve ağız hijyeninizi aksatmamalısınız.

Gün içerisinde gıda aldığınız zaman kısa süre içerisinde dişlerinizi fırçalamanız önerilir. Bu aşamada dişe sıkışan gıdaların temizlenmesi gerekmektedir. Daha iyi bir temizlik için florür içeren ağız bakım sularının kullanımını deneyebilirsiniz. Bunun yanında, özel olarak tasarlanmış olan diş fırçaları ve yumuşak sertliğe sahip fırçalar da sizin için çok daha iyi olacaktır.

Diş teli tedavinizi yaparken bu tellere ve dişinize zarar verebilecek olan sert gıdalardan uzak kalmanız gerekir. Buz, sert şekerler, patlamış mısır, havuç ve elma bunlara birer örnektir.

Diş Teli Tedavisi Fiyatları

Diş teli tedavisi fiyatları izmir, ekonomik fiyat aralığına sahip olan rakamlardan oluşturulmaktadır. Son zamanlarda gittikçe artan kullanım oranına sahip olan bu diş telleri, üretildiği madde olarak çok kaliteli bir seviyede üretilir. Kişilerin çok daha estetik bir gülüşe ve düz dişlere sahip olmasını sağlayan bu tedavi, size ait bütçeyi zorlamadan uygun fiyat aralıkları ile yapabilme şansına sahiptir. Bu kapsamda bir hekime muayene olmalı ve tedaviniz, tel fiyatlarınız ve diğer hususlar hakkında detaylı bilgi almanız gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here