Saç Ekimi Neden Tutmaz?

0
985

Saç ekimi, kişinin ense bölgesinden alınan saç köklerinin dökülen ya da saç yoğunluğu az olan bölgesine aktarılması işlemidir. Son yıllarda ülkemizde saç ekim operasyonları büyük bir gelişme göstermiştir. Ancak her saç ekim operasyonunda tutmama ihtimali bulunaktadır. Saç ekimi neden tutmaz, hemen sizlere olası sebeplerden bahsedelim;

Doktorunuz Deneyimsiz Olabilir

Saç ekimi çok titiz yerine getirilmesi gereken bir operasyondur. Ekim işlemi sırasında saç ekimi için uygun verici bölgeleri analiz edemeyen doktorlar olabilir. Yanlış donör seçimi saç ekimi sırasında sık yapılan bir hatadır.

Saç kökleri, yanlış bir bölgeden alındığında verici ve alıcı bölgede başarısız operasyonun etkileri ortaya çıkacaktır. En önemli alıcı kısım ensedir. Ancak gerekli olması durumunda sakal ve göğüs kılları da donör olarak alınabilir. Ayrıca tecrübesiz doktorlar kullandıkları donörü çok fazla zorlayabilirler. Bu da alım yapılan bölgede istenmeyen bir görünüm oluşmasına yol açar. Bu yüzden saç ekiminden önceki süreçte doktorunuzun tecrübesini araştırmanız önerilir.

Operasyon Sonrası Bakımınız Yetersiz Kalabilir

Saç ekim süreci kadar operasyondan sonra sizlerin kendinize olan bakımı da önemlidir. Doktorunuz saç ekiminden sonraki günler için ekim yapılan bölgenin bakımına ilişkin bazı talimatlar verir. Çünkü birçok adayın saç ekimi sonraki süreçte tutmayabilir. Bazı kişilerin saç derisinde kabuklanma olabilir. Bu süreçte özellikle hijyenik koşullara çok dikkat etmelisiniz.  Saçlarınızı nazikçe yıkamalı, belirtilen sürelerde güneşten uzak durmalı ve terlememelisiniz. Tabii bu süreçte bakım son derece kolaydır. Ancak yine de önemsenmesi gerekir.  Doktorunuzun dediklerine uyarsanız bir sorun yaşamazsınız.

Saç Ekimi İçin Uygun Bir Aday Olmayabilirsiniz

Saç ekimi birçok insan için çok önemli bir uygulamadır. Ancak bu işlemin uygun adaylar üzerinde gerçekleştirilmesi gerekir.  Bu yüzden operasyondan önce doktorunuz sizleri genetik ve sağlık açısından değerlendirmelidir. Bu süreçte operasyonda ve operasyondan sonraki detayları konuşmalısınız. Doktorunuz gelecekte ortaya çıkabilecek saç dökülmesini analiz eder, saç türünüzü değerlendirir.  Bu detaylar sizin uygun bir aday olup olmadığınızı ortaya koyar. Ayrıca donör uygunluğu da önemlidir.

Büyük Vaatlerde Bulunan Saç Ekim Merkezlerine Gitmiş Olabilirsiniz

Ülkemizde saç ekim merkezleri sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu durum kaliteli merkezlerin ortaya çıkmasının yanında bu işte profesyonel olmayan ve insanlara büyük vaatlerde bulunan bazı merkezlerin de ortaya çıkmasına yol açmıştır. Bu yüzden karşınıza her zaman dürüst kişiler çıkmayabilir.

Bazı saç merkezleri salt para odaklı çakışmaktadır. Bu yüzden size boş vaatler verecek merkezlerden uzak durun. Kaliteli hiçbir saç merkezi sizlere saç ekim işleminin kesinlikle başarılı olacağına dair bir garanti vermez. Bu yüzden saç ekiminden önce muayene aşamasında doktorunuzu ve saç ekim merkezinizi iyi analiz edin. Muayene sırasında olumsuz durumlar görürseniz o merkez yerine yeni seçenekleri araştırmalısınız.  Ayrıca başka hastaların değerlendirmelerine de dikkat edin.

Saç Ekim Sonrası Saçlarınıza Zaman Verin

Saç ekim işlemi sonrasında hemen başarısız olduğu algısına kapılmanız yanlıştır. Saç ekim işlemi sonrasında saçlarınızın uzaması bir zaman dilimi gerektirmektedir. Doğru sonuçları görebilmek için en az 1 yıl kadar beklemelisiniz. Bu süreçten sonra geçirdiğiniz operasyonun başarısını sorgulayabilirsiniz. Bu süreçte doktorunuzla ve merkezle iletişim halinde kalmalısınız.

Özetle

Saç ekim işlemi profesyonel olarak yapılan bir işlemdir.  Saç ekim işlemlerinde garanti işlem verilmez. Yani her ekim işlemi başarılı olmaz. Bunun için uzman bir doktorla çalışmalısınız. Ayrıca doktorunuz doğru bölgeden donör almalıdır. Ayrıca sizler de saç ekimi için uygun bir aday olmalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here