Göz Çizdirme Ameliyatı Nedir? Nasıl Yapılır?

0
1269

Göz çizdirme ameliyatı; gözde ortaya çıkan görme kusurlarının düzeltilmesi adına yapılan ameliyattır. Görme kusurlarını lazerle düzeltme işlemi olarak bilinmektedir. Göz çizdirme müdahalesi refraktif cerrahi, ekzimer lazer, PRK; LASIK, Notouch, Femtolasik gibi terimlerle de anılmaktadır. Bu ameliyatta yapılan temel işlem kornea kırıcılığının değiştirilmesiyle görme duyusunda düzeltme yapılmasıdır.

Lazer teknolojisi günlük hayatımızda birçok yerde karşımıza çıkmaktadır. Göz çizdirme ameliyatları lazer yardımıyla yapılır. İnsanlar gözlük ya da lens takmak istemedikleri zaman göz çizdirme ameliyatı yaptırmaları önerilmektedir.  Bu ameliyat sayesinde görme bozukluklarınız ortadan kalkar. Yani ameliyat sonrasında gözlük ya da lense ihtiyaç duymadan rahatça görebilirsiniz.

Göz Çizdirme Yöntemleri Nelerdir?

Lazerle yapılan göz çizdirme ameliyatları belli yöntemlerle yapılır. Tercih edeceğiniz yöntemi uzmanınızın tavsiyesiyle belirleyebilirsiniz. İşte en yaygın göz çizdirme yöntemleri;

 • PRK ve Lasek Yöntemi

Bu yöntemlerde kornea üzerini örten epitel tabaka kaldırılarak lazer uygulaması yapılır. PRK yönteminde epitel tabaka bir cerrahi alet yardımıyla kaldırılır. Lasek yönteminde ise bu doku alkol yardımıyla kaldırılmaktadır.  6 haftaya kadar çıkabilen iyileşme sürecinde ağrı olabilir. Ayrıca epitel doku ameliyat sonrası birkaç gün içinde tekrar oluşmaktadır.

 • Femto Lasik Yöntemi

Ülkemizde lazerle göz çizdirme operasyonları içinde en çok tercih edilen yöntemdir.  Bu işlemin popüler olmasının sebebi hiçbir mekanik işlem olmamasıdır. Bir bilgisayar kontrolünde sadece flep lazerle kesilerek yapılır. Lazer uygulamasından sonra korneal flep yerleştirilir. Operasyonun avantajlı yanı da sonrasında hastaların ağrı hissetmemelerdir.

 • Lasik Yöntem

Bu operasyonda epitel doku, mikro keratom yardımıyla kapakçık şeklinde kaldırılmaktadır. Sonrasında bu bölgeye lazer uygulaması yapılır. Ardından epitel kapakçık eski yerine yerleştirilir.  Sadece ilk 24 saatte hafif bir ağrı oluşturabilir.

 • Lasik Xtra Yöntemi

Bu yöntemi diğerlerinden ayıran durum lazerle birlikte crasslinking de uygulanmasıdır. Korneada bulunan lifleriin daha sıkı tutunması için lasik işlemden sonra UV ışığı yardımıyla uygulama gerçekleştirilir. Böylece yeni kornea formu düzeltilir ve alınacak sonucun daha etkili olması sağlanır.

Göz Çizdirme Ameliyatı Hangi Sorunlar İçin Uygundur?

Göz çizdirme ameliyatı, sadece ameliyat yardımıyla tedavi edilebilecek göz sorunlarında uygulanır.  Her göz sorununda kullanabileceğiniz bir operasyon değildir. Bu hastalıkların kullanılabileceği rahatsızlıklar;

 • Miyop

Miyop tedavisi için göz çizdirme ameliyatı önerilen bir tedavi yöntemidir. Miyop olan kişiler ışınların korneada yanlış kırılması sebebiyle uzağı net göremezler.  Uzmanlar -10 diyoptriye kadar olan miyop sorunlarında göz çizdirme ameliyatı önermektedir.

 • Hipermetrop

Göz çizdirme ameliyatı, hipermetrop sorunu olan kişiler için de tercih edilebilir. Yakını görme konusunda sorun yaşayan kişiler korneada yanlış kırılan ışınların retinanın arka kısmına odaklanması sebebiyle bu sorunu yaşarlar. +4 diyoptriye kadar hipermetrop sorunlarında uzmanlar tarafından önerilen bir tedavi yöntemidir.

 • Astigmat

Göz çizdirme ameliyatına başvurabileceğiniz rahatsızlıklardan biri astigmattır. Bu rahatsızlık sürekli bulanık görmenize yol açmaktadır.  -6 diyoptriye kadar yaşanan astigmat sorunları için uzmanlar göz çizdirme ameliyatına başvurmaktadır.

Kimler Göz Çizdirme Ameliyatı Olamaz?

Göz çizdirme ameliyatı olması için rahatsızlık türünün yanında farklı kriterler de dikkate alınmaktadır. Göz çizdirme ameliyatı olamayacak kişileri şöyle ifade edelim;

 • 18 yaşından küçük bireyler için uygun değildir.
 • 60 yaş ve üzeri kişilerde de uygulanmamaktadır.
 • Gözlük derecelerinde artış devam eden kişilerin olması sakıncalıdır.
 • İleri derecede göz kuruluğu olan kişiler için uygun değildir.
 • Keratokonus bulguları olan kişiler bu tedaviyi uygulayamazlar.
 • Katarakt, üveit, herpetik keratit, retina sorunları ya da glokom problemi olan hastalar için uygun değildir.
 • Gebelik döneminde ve emzirme sürecinde olan kadınlar için uygulanmamaktadır.

Göz çizdirme ameliyatı belirli göz kusurlarını ortadan kaldırmak için yapılan bir işlemdir. Ameliyata uygun bir aday olup olmadığınızı bir uzmana başvurarak öğrenebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here