Miyop Nedir, Belirtileri Nelerdir?

0
1398

Miyop bir tür uzağı net olarak görememe sorunudur. En yaygın görme kusurlarından biri olan miyopta kişiler diğer nesnelere nispeten uzaktaki nesneleri görmekte zorluk çekerler. Sağlıklı bir göz ile bir nesneye bakıldığında o nesneye ait ışık ışınları gözün dışındaki saydam tabaka olan korneadan ve göz merceğinden geçerek retinaya ilerler. Sağlıklı gözlerde iyi bir görüntü elde ederken kornea düzgün bir biçimde kavislenir ve göz küresinin uzunluğu normal olur. Miyop sorunu yaşayan gözlerde ise görüntüler retinaya değil, gözün ışığa duyarlı kısmı olan retinanın önüne odaklanır. Göz küresinin uzunluğu normalden daha fazla olur ve bu da bulanık görmeye neden olur.

Miyopun Nedenleri

Uzağı görme kusuru olan miyop her yaşta ortaya çıkabilmektedir. Ancak bazı risk faktörleri miyop rahatsızlığını geliştirir ve ortaya çıkma olasılığını arttırır. Bu risk faktörleri şunlardır:

  • Nesnelere yakın mesafeden bakma ve aşırı okuma: Çok fazla okuyan yazan ya da bilgisayar başında saatlerce zaman geçiren kişilerde miyop riski artmaktadır. Bilgisayar oyunları oynamak ve televizyon seyretmenin uzunluğu miyobun gelişimine katkı sağlayabilir. Çocukluk döneminde uzun süreler kitap okumak ve bilgisayar kullanmak yakındaki nesnelere odaklanma açısından miyobun bir sebebi olarak görülmektedir.
  • Çevre koşulları: Bazı araştırmalar kısıtlı olarak dışarıda geçirilmiş zamanları miyop riskinin artışında önemli bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Gün ışığında az zaman geçirmek miyop riskini arttırmaktadır.
  • Genetik: Miyop genetik bir sebeple ortaya çıkabilmektedir. Anne ya da babada miyop varsa bu çocukta bir göz kusurunun olması riskini oldukça arttırmaktadır. Eğer ki hem anne hem babada miyop varsa bu risk çok daha yüksek olmaktadır.

Miyop Belirtileri

Miyopta ortaya çıkan belirtiler kişilere göre farklılık gösterebilir. Ancak genel olarak bazı belirtiler miyobu ele vermektedir. Uzaktaki nesneleri bulanık görmek miyobun en belirgin belirtisidir. Bulanık gören göz nesneyi daha net bir biçimde görebilmek amacıyla göz kapaklarını kısar ya da kısmen kapatma ihtiyacı hisseder. Bunun yanı sıra miyop genelde kişilere göz yorgunluğu ve buna bağlı olarak da baş ağrısı yapar. Özellikle geceleri görme güçlüğü yaşatır. Miyobu olan kişiler karanlıkta hiç iyi göremez. Bunun yanında miyopta gözlerdeki şaşılık da bir belirtidir.

Miyop Dereceleri

  • Düşük Dereceli Miyop: 0.75, 0, -1, -2, -3 ve -4 değerlerine sahip olan gözlerde düşük dereceli miyop vardır.
  • Orta Dereceli Miyop: -4 ile -6 arasındaki dereceler orta dereceli miyoptur. Bu göz derecelerine sahip olan gözlerde yüksek tansiyon görülme ihtimali oldukça yüksektir.
  • Yüksek Dereceli Miyop: -6 ve üzerindeki derecelerde yüksek dereceli miyop var demektir. Yüksek miyopi katarakt, yüksek tansiyon ve retina dekolmanı riskini arttırır. Bu riskler görme kaybına neden olabilmektedir.

Miyop Tedavisi

Göz doktorunun yapacağı bir göz muayenesi ile miyop olup olmadığı ortaya konmaktadır. Teşhis konulduktan sonra tercih edilecek tedaviler çeşitlilik göstermektedir. Gözlük, kontakt lensler ya da ameliyat tedavi yöntemlerindendir.

  • Gözlük ya da kontakt lens kullanımı: Gözlerin uzaktaki nesneleri retinaya odaklamasını sağlamaya yönelik olarak gözlük ya da kontakt lens kullanılabilir. Miyop teşhisi konan insanlar ilk olarak gözlüğü tercih etmektedir. Hem kullanım kolaylığı hem de ucuzluğu sebebiyle gözlük iyi bir alternatiftir. Bunun dışında kontakt lensler de tercih edilmektedir. Kontakt lensi tercih eden kişiler göz sağlığı adına bir dizi önlemler almalı, lens bakımlarını yapmalıdır.
  • Lazer göz ameliyatı: Lazer göz cerrahisinde oldukça yaygın olan bir yöntemdir. Kornea lazer ışını kullanılarak yakılır ve böylece ışık retinaya çok daha iyi odaklanır. 3 temel lazer göz ameliyatı şekli vardır. Bunlar: “Fotorefraktif keratektomi (PRK), Lazer epitelyal keratomileusis (LASEK), Lazer in situ keratektomi (LASIK)”
  • Lens İmplantı: -10 dereceden daha yüksek göz kusuruna sahip kişilere lazer tedavisi yapılamadığından lens implantları bu hastalara yönelik olarak oldukça iyi bir tedavi şeklidir. Korneaya küçük bir kesik ile girilerek göze yapay lens yerleştirilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here