Zirkon Diş Nasıl Yapılır?

0
64

Zirkon diş son zamanlarda en çok tercih edilen bir diş kaplama ve implant tedavi çeşididir. Metal diş kaplama yöntemine bir alternatif olarak geliştirilen ve son dönemdeki popülerliği ile zirkonyum, dişin rengine benzer, ışık geçirgenliği yüksek ve dayanıklılığı ile dişçilikte çığır açmıştır. Estetik bir gülüş sağlayan zirkon diş diğer diş kaplama yöntemlerine göre oldukça avantajlıdır. En doğal olduğu düşünülen metal destekli porselen kaplamaya oranla daha doğal bir görüntü kazandıran ve beyaz renkli bir madde olan zirkonyum, saf mineral halinden zirkonya seramiğine dönüştürülmektedir. Bu dönüşümden sonra özel bir fırında işlenerek metal desteksiz bir kaplama haline gelmektedir. İçerisinde metal olmamasından dolayı zirkon diş daha güvenilir, daha estetik ve diş etine daha uyumlu olmaktadır.

Zirkon dişler diğer kaplama tedavilerindekine benzer şekilde uygulanmaktadır. Zirkon uygulanacak dişlere her kaplamada olduğu gibi diş tedavisine başlamadan önce ufak tefek düzeltmeler ve oynamalar yapılmaktadır. Bu düzeltmelerle dişler küçültülür ve zirkon dişin üzerine tam olarak oturabilecek bir hale getirilir. Hastanın ağız ve diş yapısına uygun olarak CAD/CAM teknolojisi ile üretilen zirkon dişe işlenir. Özel bir diş kaplama yapıştırıcısı ile zirkon diş yapıştırılarak daimi olarak sabitleştirilir.

Zirkon Diş Avantajları Nelerdir?

  • Zirkon dişler ışık geçirgenliği yüksek olduğundan doğal dişe oldukça benzerdir. Özellikle estetik bir görüntü istemeyen hastalar için çok natürel ve gerçekçi bir görüntü sağlar.
  • Zirkon dişler diş etleri ile diğer kaplama ve porselen dişlere göre daha iyi uyum sağlamaktadır. Metal üstü porselen dişler diş etinde mor bir görüntü oluşmasına sebep olurken zirkon dişlerde böyle bir şey söz konusu değildir.
  • Bazı hastaların metal alt yapılı kaplamalara karşı alerji oluşabiliyorken zirkon dişlerin yapısında metal bulunmadığından böyle bir problem ortaya çıkmaz.
  • Zirkon diş yapılacak dişten daha az bir kısmı kesilmektedir. Diğer metal üstü porselen dişlerde doğal bir görüntü oluşturabilmek amacıyla diş dokusu çok daha fazla kesilmektedir ancak zirkon dişte çok az bir kısmı kesilir.
  • Zirkon diş yapılacak dişlerde az kesim yapıldığından sıcak ve soğuk hassasiyeti minimum seviyede olmaktadır.
  • Zirkon dişlerin tasarımı oldukça basittir. Takılan seramik komponentlerin çıkma ya da kayma riski bulunmaz ve bu da hastalar çok uzun ömürlü bir kullanım imkânı sunar.
  • Zirkon dişler oldukça güçlü ve dayanıklıdırlar. Yüksek baskıya dayanabilecek şekilde tasarlanan zirkon dişler en ufak bir hasar olmadan uzun yıllar boyunca kullanılabilirdir.
  • Bilgisayar ortamında 3 boyutlu üretilen ve tedavi süresi diğer yöntemlere göre kısa olan zirkon dişler hastalara günlük hayatta yüksek konfor ve kolaylık sağlar.

Tüm detaylara https://smyrnadent.com/zirkon-dis-kaplamasi/ adresinden ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here