Gıdı Liposuction Nedir?

0
2000

Gıdı, çenenin altındaki boyun bölgesinin üst kısmıdır. Zaman içerisinde gıdının sarkması yüz ve boyun arasındaki tanımın belirsizleşmesine neden olur. Lokal anestezi altında kısa bir operasyon ile fazla yağın, gıdı bölgesinden alınmasına gıdı liposuction adı verilir. Gıdı liposuction sonrası boyundaki değişim, oldukça çarpıcı olabilir. Yağ, yaşlandıkça çenelerde ve çenenin altında toplandığından, gıdı liposuction boyun ve çene çizgisini belirgin hale getirerek daha genç bir görünüm kazandırır.

Gıdı Liposuction Nedenleri

Gıdı liposuction operasyonunun ana nedeni, gıdı sarkması pek çok sebebe bağlı olarak gerçekleşebilir.

  • Yaşlanma

Yaşlanma gıdı sarkmasının en yaygın sebeplerindendir. Zaman içerisinde deri, kolajenini ve elastikiyetini kaybeder. Kolajen, vücuttaki bağ dokusunu oluşturan proteindir. Bu sayede doku, gergin durur. Ayrıca yer çekimi, ilerleyen dönemlerde sarkıklığa neden olur.

  • Genetik faktörler

Genetik faktörler gıdının en önemli sebebidir. Anne ve babalarında belirgin gıdıya sahip hastalar genç yaşlarda dahi gıdı sarkmasından muzdarip olabilir.

  • Kilo almak

Belirgin şekilde kilo almak vücudun bazı bölgelerinde olduğu gibi boyun belgesinde de yağlanmaya neden olur. Yağlanan boyun, sarkıklığa yol açar.

  • Kilo vermek

Fazla miktarda kilo vermek, gerilmiş cilde ve dolayısı ile sarkan boyuna neden olur.

Gıdı Liposuction Nasıl Yapılır?

Boyun yağının büyük çoğunluğu yüzeysel olarak cildin altında bulunur. Gıdı liposuction, vücudun başka yerlerinde kullanılanlardan bile daha ince olan genellikle sadece2 mm çapındaki kanüller ile yapılır. Aynı zamanda doktor, gelecekteki sarkmaları önlemek için cildi ve çene çizgisini yeniden şekillendirir. Hasta, anestezi ile uyuşturulur ve ağrı hissetmez. Operasyon, yüz germe ihtiyacını karşılayabilir. Ek olarak, yüz germeden önce yapılan gıdı liposuction ile hastalar daha doğal sonuçlar elde eder.

Gıdı liposuction, üç kesik ile yapılır. Bu kesikler çenenin ortasına ve iki kulağın altına atılır. Ortadaki kesik ile boynun merkezindeki bölgede işlem uygulanır. Doğrudan çenenin altındaki alan, kulak altı kesikler sayesinde çapraz geçişler ile ulaşılabilir hale gelir. Kesiler çok iyi iyileşir ve genellikle akne izlerinden daha kötü görünmez ve bir kırışıklığa yerleştirilirse neredeyse tamamen görünmez hale gelirler. Gıdı bölgesi, liposuction sonrası herhangi bir yerden daha hızlı iyileşir. Operasyon sonrası bölge sıkıca sarılarak şişme ve morarma azaltılabilir. Genellikle bu, bir hafta boyunca devam edebilir. İyileşme süreci birkaç hafta içerisinde tamamlanır.

Gıdı Liposuction Riskleri

Her cerrahi operasyona olduğu gibi gıdı liposuction da bazı risklere sahiptir. Bunlar:

  • Sinirlere veya kaslara zarar
  • İç kanama
  • Anesteziden kaynaklanan komplikasyonlar
  • Şişme veya yanlış iyileşme

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here