Burun Estetik Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

0
1745

Burun ameliyatı hangi durumlarda yapılır?

Burun ameliyatı estetik kaygılar güdülerek başvurulan bir operasyon olmasının yanında sağlık açısından da gerekli olabilecek bir uygulamadır. Burun şekli genel güzellik algısı ve kişinin şahsi istekleri göz önüne alınarak mümkün olan en ideal duruma getirilir. Buruna görsel kaygılarla müdahale edilmesi genellikle kemerli burun, geniş burun delikleri, burun ucunun düşük olması, burnun uzun olması, asimetrik bir yapıda olması durumlarında gerçekleştirilir. Çeşitli travmalar sonucu burunda sonradan meydana gelen görsel bozulmalar veya sağlık sorunları nedeni ile de burun ameliyatı işlemine başvurulur.

Burun Ameliyatını Kimler Yapabilir?

Yapılacak işlemin uygulanma aşamasında hastanın isteğine bağlı olarak burun ameliyatını gerçekleştirmesi için hem kulak burun boğaz uzmanı hem plastik cerrah tercih edilebilir. Plastik cerrahi uzmanı görsel sorunların yanında burundaki nefes alma gibi fonksiyonel sorunları da düzeltebilir. Bu iki branştan birine mensup bir doktor seçilmesinin ardından hasta operasyondan beklentilerini paylaşmalıdır. Akabinde doktor hangi beklentileri gerçekleştirebileceği  konusunda hastanın fikir sahibi olmasını sağlamalıdır. Hastanın burun ameliyatı sonrası görünümü yaklaşık olarak ortaya çıkarılırken 3D simülasyon cihazları kullanılabilir. Bu uygulama hem hastaların isteklerini görsel üzerinden ayrıntılı bir şekilde anlatmalarına yardımcı olur hem de doktorun yapacağı işlemleri hastaya açıklamasını kolaylaştırır. Sonrasında hasta ameliyata fiziksel ve psikolojik olarak hazırlanır ve herhangi bir ağrı hissetmemesi için genel anestezi uygulanır. Normal bir operasyon yaklaşık 1-2 saat sürer.

Kapalı (İzsiz) Burun Ameliyatı Nedir?

Burun ameliyatları burun derisi ve burun içindeki yumuşak dokuların açılması suretiyle açık bir şekilde yapılabileceği gibi burun delikleri içinden kesiler yapılarak izsiz burun estetik ameliyatı da gerçekleştirilebilir. Dokunun daha az hasar görmesi, burun ameliyatı sonrası iyileşme sürecinin hızlı olması, herhangi bir iz kalmıyor olması gibi nedenlerle kapalı operasyon en sık tercih edilen yöntemlerden biridir. Yüzde ödem ve göz altında morluk oluşma riskini azaltması da kapalı burun ameliyatının tercih edilme nedenlerindendir. Hastanın burnunda fonksiyonel ya da dramatik bir sorun olmadığı takdirde kapalı ameliyat tercih edilmesinde bir sorun olmamakla birlikte en doğru tekniğe muayene sırasında doktor karar vermelidir.

Ameliyat sonrası;

Genel anestezi altında gerçekleştirilen cerrahi bir operasyon olan burun estetiği sonrası ameliyatın tatmin edici sonuçlar vermesi hastaların ameliyata uygunluğu ile alakalı olduğu kadar ameliyat sonrası iyileşme sürecinin gerektiği gibi geçirilmesi ile de alakalıdır.

Burun estetiği sonrası 1-2 gün içinde yüzde şişlik oluşması normaldir.  Buruna yapıştırılan plastik-metal koruyucu 7-10 içinde alınır. Burnun tam olarak iyileşmesi ve operasyonun hedeflenen sonuçlara ulaşması 6-12 ayı bulabilir.

Burun Dolgusu Nedir?

Burun estetiği uygun durumlarda ameliyatsız bir şekilde de gerçekleştirilebilir. Çeşitli cilt dolgu malzemelerinin enjekte edilmesi ile burun şeklinin değiştirilebilmesi mümkündür. Bu teknik kullanılarak burundaki boşluklar, girintiler, kontur eksiklikleri ve asimetrilerin tedavi edilmesine başlanmıştır. İşlem klinik ortamda ortalama 5-10 dakika sürer. Ancak dolgu işlemi ile ancak hacim verme söz konusu olacağından burun küçültme isteği var ise bu istek gerçekleştirilemez. Aynı zamanda ileri boyutta tümsek ve aşırı eğrilik olan durumlarda da burun dolgusu işlemi işlevsiz kalır. Burun dolgusu ile ilgili bir diğer handikap ise sonucun kalıcı olmamasıdır. Uygulanan teknik ve kullanılan dolgu malzemesine bağlı olarak sonuç bir ya da iki yıla kadar sürer. Cerrahi bir işlem olmamasının yanı sıra şişlik, morluk ve iyileşmek için evde kalma zorunluluğu olmaması ise burun dolgusunun avantajlarıdır. Burun dolgusu hakkında detaylı bilgi için Burun Dolgusu Nedir? yazımızı inceleyebilirsiniz.

Burun Estetiği Fiyatları

Burun estetiği fiyatları özel hastaneler ve klinikler göz önüne alındığında şehir bazında farklılık göstermekle birlikte en yüksek ücretlendirmeye sahip İstanbul, İzmir gibi şehirlerde ortalama 5000 TL ile 15000 TL arasında değişebilmektedir. Ameliyatsız burun estetiği uygulamalarında ise bu fiyat ortalama olarak 500 TL ile 1000 TL arasında değişebilmektedir. Devlet hastanelerinde ise burun estetiği en fazla 5000 TL gibi bir fiyata yapılabilmektedir.

 

 

TEILEN
Sonraki İçerikTüp Bebek Nasıl Yapılır?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here