Diş Teli Çeşitleri Nelerdir?

0
67

Diş Teli Çeşitleri Nelerdir?

Diş teli çeşitleri oldukça fazladır ve her bir diş problemi yaşayan kişinin durumuna ve isteğine göre yapılabilecek bir diş teli uygulaması bulunmaktadır. Diş teli uygulaması, diş dizilimlerinde yanlışlıklar olan ve çapraşık diş düzenine sahip olan kişilere yönelik olarak gerçekleştirilmektedir. Bu uygulama sonunda ise kişiler daha sağlıklı ve daha estetik bir diş görünümüne kavuşmaktadır. Diş teli tedavilerini de kapsayan ortodontik tedaviler, hastalara farklı seçeneklerle sunulabilmektedir ve hangi diş telinin kullanılacağı doktor ile hastanın ortak alacağı karar neticesinde belirlenmektedir. Diş teli tedavisi başlangıcında diş hekimleri, hastalarına en doğru ve en sağlıklı seçenekleri sunmakta ve hasta da bu seçenekler arasından dilediğini tercih edebilmektedir.

Günümüzde çapraşık diş sorunu yaşayan ve dişleri arasında boşluklar bulunan kişilerin tedavi edilebilmesi için kullanılmakta olan diş teli çeşitleri şunlardır:

  • Porselen Braket
  • Metal Braket
  • Şeffaf Plaklar
  • Linqual Braket

Diş Teli Çeşitleri ve Özellikleri

Ortodonti tedavilerinde kullanılan her bir diş teli türünün birbirinden farklı kullanım amacı bulunmaktadır. Sonuç olarak aynı amaca hizmet etse de her bir diş teli, hastalarına farklı avantajlar sunmaktadır. Dolayısı ile hastaların özel durumlarına ve isteklerine göre diş teli çeşitleri farklılaşabilmektedir.

Porselen braket olarak adlandırılan diş teli türünün bir diğer adı da; şeffaf brakettir. Bu diş telleri, metal olan diş tellerine göre daha az görünürdür ve estetik kaygı taşıyan hastalar için tasarlanmıştır. Porselen braket diş telleri yapısı itibari ile oldukça hassastır ve bu nedenle kullanımına oldukça dikkat edilmelidir ve bakımları da özenle gerçekleştirilmelidir.

Metal braketler, en bilindik olan diş teli çeşitleri arasında yer almaktadır ve en çok kullanılan diş teli olma özelliğini taşımaktadır. Geçmiş yıllardan beri sıklıkla kullanılan metal braketler uzun ömürlüdür ve dayanıklıdır. Daha kısa sürede sonuç almak isteyen kişilerin tercih ettiği diş teli türü; metal braketlerdir.

Şeffaf plaklar, dışarıdan görünümü oldukça güç olan bir diş teli türüdür ve bu sayede hastalara görsel açıdan büyük bir rahatlık sunmaktadır. Çıkarılıp takılması ve temizlenmesinin kolaylığı açısından da kullanıcılarına büyük rahatlık sunan şeffaf plaklar, kısa aralıklarla değiştirilmektedir.

Linqual braketler ergenlerden daha çok yetişkinler tarafından tercih edilen bir diş teli türüdür ve bu teller, dişin ön yüzeyine değil arka yüzeyine yerleştirildiği için görünürlülüğü söz konusu değildir.

Bu diş teli çeşitleri, hastaların dişlerinde yaşanan probleme, hastanın ağız yapısına, yaşına ve benzeri özelliklere bakılarak tercih edilmektedir.

Diş Telinin Avantajları

Diş telleri, sağlıklı bir ağız içinde diş diziliminin olması gerektiği gibi yer almasını sağlamaktadır. Diş teli tedavileri hemen hemen her yaştan hastaya uygulanabilmektedir fakat bu tedavinin daha hızlı bir sonuç verebilmesi için erken yaşta tedaviye başlanılması gerekmektedir. Özellikle yetişme ve ergenlik çağında başlanan ortodontik tedaviler daha başarılı sonuçlara ulaşılmasını sağlamaktadır.

Ergenlik sonrasında başlanan diş teli tedavileri, çeneden ve dişlerden kaynaklanan sorunların giderilmesine etki etmektedir ve yaşanabilecek olan büyük diş sorunlarının önüne geçmektedir. Dolayısı ile yaş durumu göz önüne alınarak diş tedavileri uygulanmaktadır. Ayrıca diş teli çeşitleri de hastaların sorunları ile birlikte genellikle yaş durumuna göre tercih edilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here